VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Kariha Haber Yazılımı

@ Haber Tarihi : 11 Mayıs 2018 15:48:04

0 Yorum

Kez Okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB'da konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,TOBB Hizmet ve Şeref Belgesi Takdim Töreni'nde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar

- Bizi ne kur spekülatörleri, faiz lobisi, ne derecelendirme kuruluşu maskesi altında gizlenen Türkiye düşmanları ilgilendirmez. Bunlar bizi bağlamaz. Bugüne kadar ekonomide attığımız her adımı istişare ederek attık. Her platformda sizlerin görüşlerini dinledik. Reformlarımızın çoğunun altında ortak imzamız var. Tüm saldırıları da yine sizlerle göğüsledik.

- Çoğunluğu yurtdışı kaynaklı maniplasyonlarla Türkiye'yi hedef alanların önünü hep birlikte kestik. Ne yaptıysalar tutmadı. Onlar bizi küçük dalgalarda boğmaya çalıştı, sıkıştırmaya çalıştı yeni yöntemler geliştirerek çıkış yolları bulduk. Yeri geldi kefen paramızı sermayemize kattık ama namerde fırsat vermedik. Yeri geldi kan kustuk kızılcık şerbeti içtik diyip yolumuza devam ettik. Darbeler yedik yılmadık, yıkılmadık. 

- Farklılıklar bizim zaafımız değil gücümüzdür. Ekonomi nazik bir alan. Biz söylentilere, dedikodulara, yalanlara çok açık olan ekonomiye ne derece titizlikle yaklaşıyorsak birileri de ısrarla buna çullanıyor. 7,4 büyüme oranı var. Dünyada bir numarayız. OECD ülkeleri arasında iki numarayız. Bunu yakalamış bir ülkeye kredi derecelendirme kuruluşu şunu söylemiş. Bunlar cambaz. Bunlar borçla yaşıyor. Memurunun maaşını ödeyemiyor. Yunanistan.

- Öbür tarafta durağanmış vs. Kredi derecelendirme kuruluşunun mensubu değiliz. Bizimle ilgili herhangi bir not verme yetkin yok. Sen hangi öğrencilerin hocasıysan onlara not ver. Bize veremezsin. Türkiye artık kabına sığmayacak. Seçime gidiyoruz. Seçime gittiğimiz halde kabına sığmayacak. Çok farklı bir ivmeyi yakaladık. Birilerini çok rahatsız ediyor. 

- Türkiye kendi içinde sağlam durdukça küresel düzeydeki olumsuzlukların üzerinden biz bir şekilde geliriz. 2008'deki kriz sırasında ülkemiz için felaket senaryoları yazanlar vardı. Biz teğet geçecek dedik. Öyle oldu. Benzer bir durumu 15 Temmuz'da yaşadık. Ertesi gün Türkiye dimdik ayaktaydı. Ne bankalar kapandı, ne bankamatikler kapandı. Aynı kararlılıkta devam ettik. Başka yerlerde olacak yağmalar başlar. Bunları görüyoruz. Ama biz bunların hiç birini yaşamadık. Zemin sağlam. İnanıyoruz, güveniyoruz. İhanet girişiminin ardından Türkiye'nin nakavt olmasını bekleyenlere cevabı verdik.

- Seçimi dillerine dolamışlar. Tedirgin etmeye çalışıyorlar. Bundan önceki seçimlerde ne olduysa o olacak. Milletimiz özgür iradesiyle tercihini yapacak herkes rıza gösterecek. Milletimizin de iradesine teslim olmuşuz milletimize aşığız. Milletimizin tercihini istikrardan kullanacağından şüphem yok. 24 Haziran'da da istikrar ve güvenin teminatı kimdir? AK Parti. Bunu biliyor milletim.

- Ana muhalefet gibi kalkıp da mecbursunuz demem. Milletime sen bize vermeye mecbursun saygısızlığını göstermem. O irade satın alınamaz. Birileri 15 kişiyi gönderir. Biz yapamayız. Bunlar Güneş Motel'lerde yapıldı. Ağlaya ağlaya gittiler, güle oynaya geldiler. Benim milletim bu oyunları çevirenlerin oyununu bozacak. 

- En fazla destinasyona uçan biziz, bir numarayız. Bunlar olmasa siz güçlü bir ülke olamazsınız. Madem piyasalarda tedirginlik var. Bunun tedbirini almak görevimiz. Geçen oturduk. Ekonomideki sorumlu olan bütün arkadaşları davet ettik, değerlendirme yaptık. Ertesi gün o değerlendirme kendini gösterdi. Kur oynamaya başladı. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

- 24 Haziran'da milletim görevi tekrar yola devam dediği anda bir defa bu faiz belasıyla mücadeleden zaferle çıkacağımı söylüyorum. Faiz her kötülüğün hem anası hem babası. Faiz enflasyonun sebebidir. Enflasyon neden değildir, neticedir. Fazi nedendir. Dolayısıyla bizim faizi aşağı çekmemiz lazım. ABD'de böylemi böyle. İsrail'de böylemi böyle.

- Bize ne oluyor? 4,6'ya indirdik tek haneliye geldi. Batı Gezi olaylarını patlattı. Kısa orta ve uzun vadeli tedbirleri hayata geçireceğiz. Hızlandırdık. Gereken tadilatları yaptık. TBMM'deki Varlık Barışı bunlardan biriydi. Başbakanımızın açıkladıkları vardı. İş yapma kolaylılığı ve teşviklerle ilgili düzenlemeleri biliyorsunuz. Kamu bankalarının öncülüğünde gayrimenkul sektörünü hareketlendirmeye yönelik düşük faizli kredi uygulamasını başlattık. 

- Emeklilerimize ikramiyeler başta olmak üzere, dar gelirlileri desteklemeye yönelik adımlarda ekonomiye olumlu yansıyacak. Piyasaya imkan geliyor. Türkiye'yi sadece mevcut kaynaklarımızla büyütemeyeceğimizin farkındayız. Uluslararası yatırımcıları ülkeye çekmeye, ülkemizdeki yatırımcıları da yeni yatırımlara teşvik etmekte fayda var. 

Kaynak: TRT Haber

Etiketler: TOBB, cumhurbaşkanı erdoğan
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER