VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Kariha Haber Yazılımı

@ Haber Tarihi : 09 Nisan 2018 17:54:24

0 Yorum

Kez Okundu.

Milli savaş uçağı teşvikle şekillenecek

Milli Muharip Uçak ön tasarımı, tekerlekli ve paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız kara aracı ve dizel motor projeleri, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nden yararlanacak.

Milli savaş uçağı teşvikle şekillenecek

Cumhuriyet tarihinin en büyük teşvik paketi açıklandı. 23 projeye 135 milyar lira teşvik veriliyor. 

Projeler arasında Milli Muharip Uçak ön tasarımı da var, tekerlekli ve paletli zırhlı araç ile lazer silahı ve insansız kara aracı projeleri de.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Süper Teşvik Paketi"ni açıkladı 135 milyar liralık teşvik alacak projeler belli oldu

Ekonomi Bakanlığı'nın hazırladığı Proje Bazlı Teşvik Sistemi'yle, savunma sanayisiyle ilgili 5 projeye teşvik verilecek.

BMC'den 429 milyon liralık yatırım

Zırhlı kara aracı üreticilerinden BMC, tekerlekli muhtelif zırhlı araç üretiminde 429 milyon liralık yatırım yapacak.

BMC'nin Kirpi, Amazon ve Vuran gibi zırhlı araçları halen Türkiye'de ve çeşitli ülkelerde güvenlik güçleri tarafından kullanılıyor.

BMC ayrıca paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız zırhlı araç gibi savunma sanayisi ürünleri için yatırım gerçekleştirecek. Yatırımlara 456 milyon liralık kaynak ayrılacak.

Dizel motora 507 milyon lira teşvik

Dizel motor üretme konusunda da iddialı olan BMC, çeşitli güçlerde dizel motor üretimine yönelik 507 milyon liralık yatırımda bulunacak.

Yeni nesil hafif zırhlı araçların paletli konfigürasyonunun güç grubu ihtiyacının karşılanmasına yönelik projeyi alan BMC, Altay tankında kullanılacak güç grubunun geliştirilmesine de talip olmuştu.

5 bin beygire kadar motorunu yüzde 100 yapacak

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, motor geliştirme çalışmalarıyla ilgili şunları söylemişti:

"Türkiye, 3 yıl içinde 5 bin beygire kadar motorunu yüzde 100 yapacak. Bunun için yola çıkıldı, güçler birleştirildi. İnşallah 3 yıl sonra size bu büyük müjdeyi vereceğiz." 

6 bin 900 kişiye istihdam

BMC söz konusu 3 yatırım için toplam 1 milyar 392 milyon liralık kaynak kullanacak. Bu yatırımların bin 725 kişiye doğrudan, 6 bin 900 kişiye dolaylı istihdam yaratması öngörülüyor.

Most Makine, savunma sanayisine yönelik olarak çelikten mamul ürünler üretmek için 1 milyar 532 milyon liralık yatırım yapacak. Bu yatırımın 800 kişiye doğrudan, 3 bin 200 kişiye dolaylı istihdam yaratması planlanıyor.

Mili Savaş Uçağı da teşvik içinde

Türk sanayisinin yüksek teknoloji merkezlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Milli Muharip Uçak ön tasarımı için 4 milyar 817 milyon liralık yatırım yapacak.

Türkiye'yi savunma ve yüksek teknolojide sınıf atlatacak projeyle 3 bin 200 kişinin doğrudan, 11 bin 200 kişinin dolaylı istihdamı öngörülüyor.

Yeni nesil uçaklar geliyor

TAI ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Türkiye diğer ülkelere fark atacak

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.

Savunma sanayisine 7 milyar liralık teşvik

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile desteklenecek savunma sanayisine yönelik projelerin toplam yatırım tutarı 7 milyar 741 milyon lirayı buluyor. Projelerle 5 bin 725 kişiye doğrudan, 21 bin 300 kişiye dolaylı istihdam yaratılması öngörülüyor.

Kaynak: AA

Etiketler: zırhlı araç, savaş uçağı, dizel motor

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER